„Sötét mintázatok” – átverések, trükkök vagy jogszerű webdesign?

Cikkeink nem minősülnek sem jogi, sem egyéb üzleti tanácsadásnak, az itt közölt információk nem teljeskörűek és nem helyettesítik a megfelelő szakemberekkel történő konzultációt. Cikkeinket nem frissítjük rendszeresen, az abban foglalt információkat ezért mindig ellenőrizni szükséges.

Attól, hogy egy információ igaz, még nem biztos, hogy jogszerű… Mitől válik valami szabálytalanná és mik azok a mintázatok, amikkel óvatosan kell bánnunk, amikor saját kereskedelmi gyakorlatunkat alakítjuk ki? A SimpleTrends 28. epizódjában fogyasztóvédelmi és versenyjogi szakértők segítenek a helyes irányok megtalálásában és abban, hogyan lehet a sötét mintázatok mellőzésével etikusan felkelteni a vásárlók, ügyfelek figyelmét.

Az adás szakértő vendégei dr. Priskin Boglárka és dr. Kocsis Márton ügyvédek, akik a legtipikusabb sötét mintázatokról, valamint ezek fogyasztókra gyakorolt hatásairól beszélgetnek dr. Füredi Orsolyával. Az adásból természetesen az is kiderül, hogyan érdemes eljárnia egy etikus vállalkozónak és miként kerülhető el jogszerűtlen gyakorlatok alkalmazása.

Dr. Priskin Boglárka ügyvéd, fogyasztóvédelmi jogi szakértő. Több mint 10 évig dolgozott a Gazdasági Versenyhivatalban, elsősorban fogyasztóvédelmi területen, ezalatt hosszú időn keresztül vezető beosztásban, a Versenytanács döntéstámogató irodáját vezette. 2020 ősze óta a CERHA HEMPEL Dezső és Társai Ügyvédi Iroda versenyjogi csoportjának szenior ügyvédje, ahol elsősorban fogyasztóvédelmi, illetve egyéb regulatory jellegű kérdésekben támogatja ügyfeleit. Boglárka a sötét mintázatok kiemelt hazai szakértője, a témában több érdekes publikációja is megjelent. Dr. Kocsis Márton ügyvéd, a CERHA HEMPEL Dezső és Társai Ügyvédi Iroda versenyjogi csoportját vezető partnere. Közel 7 évig dolgozott a Gazdasági Versenyhivatalban, illetve az Európai Bizottság Versenyügyi Főigazgatóságán, ezt követően ügyvédként a versenyjog és a fogyasztóvédelem szinte minden területén támogatja ügyfeleit a jogi megfelelés érdekében. Mielőtt a versenyjogi csoport vezetését átvette volna, Márton egy évig a MOL csoport compliance vezetőjeként is kipróbálta magát, ahol értékes, a nagyvállalati compliance-szel kapcsolatos tapasztalatokat szerzett.

Az adásban érintett legfontosabb témák:

0:00 – Mi az a sötét mintázat?
6:10 – Tudattalan torzítások
14:40 – Min múlik a jogszerűség?
16:00 – Sötét mintázatok – konkrét ügyek
26:00 – Miért számít sötét mintázatnak egy visszaszámláló alkalmazása?
29:00 – Hogyan mérik az egyes mintázatok fogyasztókra gyakorolt hatásait?
36:00 – Feliratkoztatás, előfizetésre hívás helyesen
44:00 – Vállalkozások számára adott útmutatás a Versenyhivataltól
48:10 – Megszégyenítés
54:00 – Szabályozás vs. önszabályozás

Ha Te is kíváncsi lettél, akkor helyezd magad kényelembe és indulhat a lejátszás!

Felkeltették érdeklődésed az adásban hallottak és többre is kíváncsi lennél? Az alábbi linkek segítségével további hasznos információkat érsz el a podcastben érintett témák kapcsán:

Sötét mintázatok – szégyenfal
https://www.deceptive.design/hall-of-shame
Fttv. feketelista
https://www.gvh.hu/fogyasztoknak/tisztessegtelen_kereskedelmi_gyakorlat/tisztessegtelen_kereskedelmi_gyakorlatok
Cerha Hempel Versenyjogi blogja:
www.competition.hu

A SimpleTrends Podcast havonta több epizóddal jelentkezik majd, melyeket az alábbi felületeken érhetsz el:

Spotify: link

Apple Podcast: link

Google Podcast: link

Youtube: link

Ismerd meg a SimpleTrends Podcastot és iratkozz fel a csatornáinkra!

Nem állunk meg itt. Ugyanis a SimpleTrends nem csak egy podcast, de egy olyan szakmai oldal is egyeben, ahol hasznos cikkekkel, fontos kutatási eredményekkel, eseményajánlókkal is várunk. Ha mégtöbb tudásra szomjazol, keresd weboldunkat (www.simpletrends.hu) hogy ne maradj le legfrissebb tartalmainkról.

PODCASTEK